Masaż sportowy

Masaż sportowy jest podobny do masażu klasycznego, różnica polega tylko na tym, że podczas masażu sportowego stosuje się dłuższe i bardziej energiczne, silniejsze głaskania, rozcierania. Celem tego masażu jest zapobieganie urazom. Masaż sportowy spełnia następujące funkcje:

- rozgrzewającą - przygotowującą do zawodów czy treningu;
- regenerującą - przyspieszającą powrót organizmu po dużym wysiłku do stanu prawidłowego;
- leczniczą - wspomagając leczenie urazów powstałych w czasie treningu czy zawodów.

Masaż sportowy dzieli się na:

- masaż sportowy "kondycyjny" - stosowany jest w czasie przerwy w regularnych zajęciach sportowych, jego zadaniem jest utrzymanie organizmu sportowca w sprawności fizycznej.
- masaż sportowy "przedwysiłkowy" - zadaniem tego masażu jest maksymalne rozgrzanie w krótkim czasie tych grup mięśniowych, które mają największy udział w zawodach. Masaż ten można traktować jako uzupełnienie rozgrzewki.
- masaż sportowy "międzywisiłkowy" (regeneracyjny) - przeprowadza się go w przerwie między poszczególnymi startami, po wyczerpujacym treningu. Masaż ten zazwyczj wykonuje się po krótkim odpoczynku i kąpieli. Najwięcej czasu, bo 80% poświęca się na masaż grzbietu i karku oraz grup mięśniowych, które były najmniej obciążone. Najmniej czasu ok. 20% poświęca się na masaż mięśni najbardziej zaangażowanych w wysiłek.
- masaż sportowy "powysiłkowy" (treningowy) - masaż ten przeprowadza się około 2 godziny po treningu lub zawodach stosując całościowy masaż trwający około 60min. Po treningach siłowych masuje się dopiero po upływie 5-6 godzin, ze względu na procesy adaptacyjne mięśni, co korzystnie wpływa na wzrost siły i masy mięśniowej.

Czas trwania ok. 60 minut (90zł).