Masaż segmentarny

Masaż segmentarny jest zabiegiem fizykalnym, składającym się z szeregu chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonywania pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych, a często również przyczyn chorobowych na drodze odruchowej. Znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych.

Masaż segmentarny uwzględnia wszelkie możliwe zmiany odruchowe powstające w różnych tkankach i podaje sposoby ich usuwania poprzez zastosowanie szczególnych, ściśle określonych rękoczynów.

Ze względu na wywieranie znacznego wpływu na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz możliwości leczenia i usuwania zmian odruchowych w narządach i tkanakch, metoda ta jest uzupełnieniem masażu klasycznego.

Wskazania do stosowania masażu segmentarnego:

- czynnościowe i przelekłe choroby narządów wewnętrznych,
- zaburzenia krążenia,
- czynnościowe, zwyrodnieniowe i przewlekłe gośćcowe choroby kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich, stany pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, złamania),
- zaburzenia wegetatywne układu nerwowego,
- zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wewnątrzwydzielniczych.

Przeciwwskazania do stosowania masażu segmentarnego:

- brak zmian odruchowych,
- ostre bakteryjne zapalnie tkanek i narządów wymagające interwencji chirurgicznej,
- wszystkie zakażenia ogólne przebiegające z wysoką temperaturą,
- ostre stany zapalne,
- choroby nowotworowe,
- krwawienia i krwotoki oraz gruźlica.

Warto zaznaczyć, że uszkodzenia skóry (np. poparzenia, stłuczenia) w wyróżnionych segmentach mogą spowodować pogorszenie stanu organów wewnętrznych wchodzących w skład tego samego kręgu czynnościowego.

Kluczowym elementem w procesie masażu segmentarnego wpływającym na jego skuteczność jest odpowiednie dawkowanie masażu. Z racji, iż organizm może różnie reagować na bodźce wywierane przez masażystę w określonych strefach, należy odpowiednio dobrać siłę tego bodźca kierując się stanem organizmu pacjenta. W zależności od stanu organizmu siła, z jaką udziela się masażu segmentarnego jest zróżnicowana - poczynając na delikatnym głaskaniu i kończąc na silnym ugniataniu określonych receptorów.

Masaż segmentarny, którego skuteczność potwierdzona została licznymi badaniami, stanowi wspaniałą metodę diagnostyczną w wykrywaniu schorzeń narządów i ich leczeniu.

Czas trwania ok. 30 minut (60zł).