Relaksacja metodą Schultza

Trening autogenny - odczuwanie masy ciała

Pierwszy etap treningu autogennego metodą Schultza to odczuwanie masy ciała. Polega on na wywoływaniu, drogą autosugestii, wrażenia ciężkości w poszczególnych częściach ciała i prowadzi do stopniowego rozluźnienia, aż do osiągnięcia stanu zupełnego bezwładu. Ćwicząc utrzymuje się ciało w bezruchu, starając się również zwolnić i wyregulować rytm oddychania.

Kolejny etap to przygotowanie umysłu, czyli osiągnięcie całkowitego spokoju psychicznego. Można tego dokonać poprzez odwrócenie uwagi od wszelkich bodźców z otoczenia, zaniechanie myślenia o problemach i codziennych sprawach, a w końcu przez wyłączenie wszelkich myśli nie dotyczących treningu. Nie zawsze będzie to możliwe, gdyż stany lękowe, czy niepokój stanowią jedno ze wskazań do tej terapii. Należy jednak stworzyć ku temu jak najlepsze warunki. Stan wyłączenia się z otoczenia i wzmożenia wewnętrznej kontroli przyspiesza np. wpatrywanie się w jakiś drobny błyszczący przedmiot i koncentrowanie na tej czynności całej uwagi.

Treningu nie powinno się przerywać. Gwałtowne przerwanie treningu niweczy osiągnięte efekty i może negatywnie wpłynąć na ćwiczących. Umożliwia to uczestnikom wejście w stan kontroli myślowej nad własnym ciałem i jego pełne rozluźnienie.

Po zakończeniu relaksu przywracamy napięcie mięśniowe poprzez odpowiednie komendy, którym towarzyszą ruchy poszczególnymi częściami ciała.

Trening autogenny Schultza umożliwia dotarcie do swojej podświadomości i uwolnienie się od szkodliwych podświadomych programów naszego umysłu - od programów, które wywołują w nas napięcie, dyskomfort i problemy osobowościowe. Trening autogenny używa sprzężenia pomiędzy myśleniem a psychiką. Poprzez umiejętne wykorzystanie oddziaływania umysłu, doprowadza stopniowo do rozluźnienia blokad i napięć fizycznych, a następnie od odczucia ciepła, które świadczy o uwolnieniu się od napięć wegetatywnych.

Wiele stresów i nerwic ma związek ze skurczem naczyń włosowatych i pojawieniem się napięć wegetatywnych. Praktyczne obserwacje pokazują, że relaksacja i odczuwanie ciepła w rejonie splotu słonecznego ma niezwykle korzystne i regenerujące oddziaływanie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na kondycję i wydolność psychiczną. Dodatkowe pogłębienie poziomu relaksacji osiągane jest ponadto poprzez wyobrażanie sobie odczucia przyjemnego chłodu na czole. Ma to związek z uwolnieniem się od blokujących napięć w obrębie centralnego układu nerwowego.

Trening autogenny ma zastosowanie w leczeniu wspomagającym przy nerwicach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w zaburzeniach neurologicznych, foniatrycznych, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych. Elementy te są wykorzystywane w pracy z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo w przedszkolach. Trening autogenny składa się z sześciu (sugerowanych) elementów, które następują po sobie:

- uczucie ciężaru,
- uczucie ciepła,
- regulacja pracy serca,
- regulacja swobodnego oddychania,
- uczucie ciepła w splocie słonecznym (brzuchu),
- uczucie chłodu na czole.

Relaksacja autosugestywna obejmuje grupy reakcji: umiejętność przyjęcia odpowiedniej postawy - stan bierności, koncentracji na organizmie i sterowania organizmem.

Czas trwania ok. 20-40 minut (50zł).

Usługa chwilowo niedostępna! O jej wprowadznieu poinformujemy na naszej stronie!