Masaż izometryczny

Stosowany jest w rehabilitacji w stanach po częściowym unieruchomieniu kończyn, tam gdzie nastąpił częściowy zanik lub osłabienie mięśnia, najczęściej po urazach, złamaniach lub dłuższej rekonwalescencji z powodu innych schorzeń. Wykorzystuje się go również jako masaż wyszczuplający poprzez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej oraz masaż przyczyniający się do wzrostu masy i siły mięśniowej.

Masaż izometryczny polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia).

Podczas masażu w pierwszym okresie trwającym ok.12 dni zmniejsza się obwód masowanej kończyny przy równoczesnym przyroście siły. W następnych okresach przyrost masy i siły staje się wolniejszy, aż dochodzi do wystąpienia adaptacji tj. okresu, w którym mięsień przestaje reagować na ten sposób obciążenia, czyli po ok. 9-12 miesiącach. Zadaniem tego masażu jest przywrócenie masy i siły mięśniowej osłabionym mięśniom bez obciążenia organizmu ćwiczeniami fizycznymi.

Korzyści:

- zastosowanie odpowiednich rękoczynów pozwala na usprawnienie krążenia limfy przeciwdziałając powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, inkotyczne i chłonne;
- usprawnia przepływ limfy po przebytych chorobach zakaźnych i nowotworowych, przyspieszając powrót do zdrowia;
- redukuje podskórną tkankę tłuszczową oraz przyczynia się do wzrostu masy i siły mięśniowej;
- przywraca masę i siły mięśni niejednokrotnie nie wykorzystując pełnego zakresu ruchu w stawach, jak również nie obciążając chorej kończyny.

Cele masażu izometrycznego:

- wzmocnienie i odbudowanie masy mięśniowej;
- uzyskanie sprawności z przed urazu;
- likwidacja podskórnej tkanki tłuszczowej;


Czas trwania ok. 30 minut (80zł).